08 marca 2015

Blue Abyss zaprasza wyjazd do Safagi. 

 

Safaga to niewielka, malownicza miejscowość oddalona o 53 km od Hurghady. Bezchmurne niebo, słoneczna pogoda, spokój oraz przepiękne rafy czynią to miejsce wyjątkowym nie tylko dla amatorów nurkowania. Samo miasto, mimo, iż położone blisko hoteli, oparło się skutecznie wpływom komercjalizacji, dzięki czemu możesz tu stanąć twarzą w twarz z prawdziwym egipskim życiem, kulturą i arabskimi zwyczajami. Możesz zamienić tu kilka słów z przypadkowym przechodniem, zagrać w barze w domino, popalając shishę i popijając znakomitą, regionalną herbatę. Tutaj każdy może czuć się bezpiecznie. W mieście znajdziesz wiele tanich sklepików, kafejkę internetową, bank, apteki oraz znakomite regionalne restauracje i bary.

 

 

 

 

Safaga jest o wiele rzadziej odwiedzana przez turystów niż Hurghada, dzięki czemu tutejsze rafy są nieomal dziewicze i niezniszczone,  a pod woda spotkasz tu więcej ryb niż nurków. Tutejsze rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Wyspa naprzeciw miasta oferuje bardzo wiele pasjonujących miejsc nurkowych. Już po kilku minutach drogi statkiem dotrzemy do pierwszych raf zamieszkałych przez większość tropikalnych gatunków ryb. Delfiny, żółwie, mureny, rekiny, lionfish, płaszczki, koniki morskie, ośmiornice... To wszystko jest tutaj i czeka na Ciebie.

 

 

 

 

 

TERMIN 4.06-11.06.2015

 

Koszty:
Przelot i hotel **** lub ***** z wyżywieniem All Inclusive: 2 170 pln
Pakiet nurkowy (wszystkie nurkowania z łodzi): 180 euro

 

Cena obejmuje:

- przelot WAW-HGH, HGH-WAW

- zakwaterowanie w hotelu 4* lub 5* w opcji All Inclusive,

- 10 nurkowań z łodzi, w tym nurkowanie na Salem Express,

- lunch pomiędzy nurkowaniami,

- transfery z / do hotelu,

- balast  bez pasa balastowego oraz butle 12 l

- opieka polskiego instruktora Blue Abyss

- opiekę lokalnego przewodnika nurkowego

 

Cena nie zawiera:

- wizy egipskiej 25$

- wypożyczenia sprzętu nurkowego

- ubezpieczenia nurkowego

- napiwku dla załogi statku 10 €

- opłat za dodatkowe nurkowania

 

Podczas wjazdu będzie można dokończyć kurs OWD.

Proponujemy również kursy: AOWD, Nitrox oraz Deep Diver w specjalnych cenach - konieczne zgłoszenie do kursy na dwa tygodnie przed wyjazdem.

 

NURKOWANIE:

Nurkujemy codziennie z łodzi, wypływamy po godzinie 9, wykonujemy 2 nurkowania na 2 różnych miejscach, a między nimi jemy smakowity lunch na łodzi; z wyprawy wracamy około godziny 16 i po shishy w bazie nurkowej wracamy do hotelu.

 

 

 

OPIS MIEJSC NURKOWYCH:

 

 Morze Czerwone posiada idealne warunki do rozwoju raf koralowych. Bardzo ciepła woda oraz głębokość eliminująca wpływ fal powierzchniowych dają idealne wręcz warunki dla rozwoju korali. Do morza nie uchodzą też żadne większe rzeki, dzięki czemu woda jest tu wyjątkowo czysta, a to sprawia, że promienie słoneczne docierają bardzo głęboko. Dzięki temu rafy w Morzu Czerwonym rozwijają się głębiej niż w innych miejscach.

Sama Safaga jest miejscem zupełnie innym niż Hurghada, Sharm czy tez od jakiegoś czasu Dahab. Piękne, niezniszczone rafy urzekają nawet najbardziej doświadczonych nurków, którzy zmęczeni są już tłokiem pod wodą, masą łodzi na miejscach nurkowych w innych egipskich kurortach. Tu pod woda zamiast innych grup nurkowych i masy bąbli, podziwiamy piękno podwodnego świata.

 

 

 

 

Wrak Salem Express

Prom przewożący pielgrzymów wracających z Mekki, zatopiony w 1991 po uderzeniu w rafę nocą. 300 ofiar jednej z największych tragedii naszych czasów. Wrak jest bardzo słabo zarośnięty i wiele ryb zajęło go jako swoją rezydencję. Wielu nurków unika tego miejsca, zważając na jego posępny charakter. Dla doświadczonych nurków możliwość wpłynięcia na mostek kapitański, do jadalni i do korytarzy.

 

 

Shaab Saiman

Piękna zewnętrzna rafa, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, oddzielona wąskim, piaszczystym skrawkiem, wznosząca się od 2 do 20-30, a przy południowym krańcu do 50 metrów głębokości. Duże ławice takich gatunków jak sparus czarnolicy, lucjan (snapper), barbata, fusiliers oraz wiele innych żyjących przy rafach. Na piaszczystym pasie spotkać można ogończe, a na wschodnim spadku ogrodu (tam gdzie cumują łodzie) mureny, skrzydlice... Czasem można tu spotkać orlenie, barakudy a nawet rekina rafowego. Formacje twardych korali nieustępujące żadnym innym w Morzu Czerwonym. Wypłynięcie na nią wymaga bezwietrznej pogody gdyż nawet wtedy falowanie jest dość spore.

 

Abu Soma

 

 Lekko opadająca rafa leżąca naprzeciw wybrzeża zwanego Abu Soma,. Dzieli się na kilka miejsc nurkowych, zaczynając na Abu Soma Garden, a kończąc na Ras Abu Soma. Oferuje wiele znakomitych miejsc nurkowych: Abu Soma Garden to niegłębokie nurkowania w ogrodach w których oprócz wielu ławic małych rybek można spotkać mureny, ogończe, skrzydlice, rybę-krokodyla, skorpeny. Na końcu Abu Soma znajduje się Ras Abu Soma. Miejsce to kończy się spadkiem do 100m gdzie jest szansa spotkać rekina. Znajdują się tam bardzo ciekawie wyrzeźbione spadki, które bardziej doświadczeni nurkowie mogą zobaczyć wykonując nurkowanie w prądzie.

 

Tobia Arbaa

Inna nazwą tego miejsca jest "7 wież". jest to skupisko bloków koralowych wyrastających z dna na około 18 metrach aż pod sama powierzchnie. Żyje tam mnóstwo ławic małych rybek. Przy jednym z pilarów na ok. 5-7 metrach spotkać można polujące na nie skrzydlice i ostroboki. Przy dnie i pomiędzy ergami napotkać można ośmiornice, ogończe, mureny, arotrony olbrzymie (rozdymki), skorpeny, szkaradnice. i ryby-krokodyle. Żyją tu 2 napoleony, duży i mały, przy odrobinie szczęścia jest szansa je tu spotkać.

 

Tobia Kebira
Wyizolowana rafa wychodząca z płytkiego, piaszczystego miejsca. Oferuje interesujące miejsca nurkowe z ławicami ryb, murenami i strzępielami.

 

Tobia Soraya
Rozciągają się od Tobia Island, łańcuchem wieżyczek z piaszczystym dnem pomiędzy nimi. Spotkasz tu płaszczki, rogatnice oraz duże ławice banner fish, na dnie zaś gorgonie i acroporas.

 

Gamul Soraya
Bardzo kolorowe miejsce z ławicami "zebr" (sweetlip shoals), banner fish i chetoników (butterfly fish). Jest to dość mały koralowy blok, możliwy do opłynięcia w około pół godziny.

 

Panorama Reef
Jedna z głównych atrakcji tego regionu. Duża formacja korali ze ścianami opadającymi do ok. 200m. Liczne groty i nawisy, gorgonie i miękkie korale. Karanksy (jackfish), barakudy i rekiny (reef sharks) często odwiedzają to  miejsce.

 

Middle Reef 

Północna ściana rafy opada do 30m, po czym spada pionowo na znacznie większą głębokość. Ogrody twardych korali na wschodnim i zachodnim rogu, zawierają m.in. acroporas oraz brain corals i salat corals. Przyjemne nurkowanie na południowej stronie przez płytki labirynt jaskiń, tuneli i korytarzy. Występują tam m.in. strzępiele (groupers), puffers i ryby luszczowate (sweetlips).

 

 

 

 

Abu Kefan
Prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe w okolicach Safagi, 300-metrowa wąska bariera o cechach ‘plateau’ na północnym i południowym końcu. Znakomita ściana do nurkowania z miękkimi i czarnymi koralami oraz wielkimi gorgoniami. Częstymi bywalcami są karanksy (jackfish), barakudy, rekiny rafowe i czasami rekin młot.

 

Shab Sheer
Długa bariera tworzy tu płytka lagunę na południowej stronie i ogród twardych korali po stronie wschodniej i zachodniej. Są tu porites, acroporas, korale "fire coral" z ławicami karanksów (jackfish) i tuńczyków.

 

 

W razie dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji... skontaktuj się z nami.

 

kontakt@blueabyss.pl

604 790 841

 

 

 

Egipt - 04-11.06.2015 - SAFAGA i Salem Express

ZOBACZ KALENDARZ WYJAZDÓW

Kursy nurkowania PADI Warszawa

tel. 608 520 374

mail: kontakt@blueabyss.pl

BlueAbyss

Dołącz do nas

i bądź na bieżąco

Regulamin          Reklamacje          Polityka Prywatności